Národní památník

National Monument je památník, který je věnován obětem druhé světové války. Nachází se na náměstí Dam v Amsterdamu. Každoročně 4. května se při něm koná obřad v rámci Národní vzpomínky na oběti.

Pomník navrhl nizozemský architekt Jacob Johannes Pieter Oud. Pamětní sochy jsou od Jana Rädeckera a jeho syny Hana a Jana. Další reliéfy vytvořil sochař Paul Grégoire.

Dominantou památníku je kuželovitý betonový sloup, který je vysoký 22 metrů a je pokryt bílým travertinovým kamenem.

Na přední straně pilíře uvidíte reliéf, který má název De Vrede. Skládá se ze čtyř mužských postav, které jsou svázány řetězy. Tyto postavy symbolizují utrpení, kterému byli lidé vystaveni v průběhu války.

Na obou stranách těchto postav jsou dvě mužské sochy, které představují členy holandského odboje. Postava vlevo symbolizuje odpor inteligence a postava na pravé straně zase odpor dělnické třídy.

Plačící psi při jejich nohách představují nejen utrpení ale i věrnost. Nad centrálním reliéfem je socha ženy s dítětem v náručí, kolem kterých letí holubice. Toto představuje vítězství, klid, naději a nový život.

Na zadní straně sloupu jsou zobrazeny holubice, které letí do nebe, což symbolizuje osvobození.

Národní památník díky jeho monumentálnosti rozhodně nepřehlédnete. Každoročně k němu přicházejí tisíce lidí, aby uctili oběti druhé světové války. 

lacné letenky amsterdam