Zahrada Boboli

V historickém centru vedle paláce Palazzo Pitti se rozkládá zahrada Giardino di Boboli. Byla založena Cosimo I. v roce 1549 a je jedinečnou ukázkou italského parku.

V zahradě najdete mnoho fontán, jezírek a jeskyní, které každoročně navštíví tisíce turistů. Je skutečným muzeem architektury od římské doby až po 20. století.

Zahrady se rozkládají na ploše 45 000 metrů čtverečních a budovali se od roku 1549 až do 19. století. Pro veřejnost byly poprvé otevřeny za vlády Leopolda II.

Zahrada má tvar trojúhelníku a rozkládá se na svazích v blízkosti paláce Pitti. Uprostřed zahrady je amfiteátr ve tvaru podkovy. Je to místo, ze kterého se vytěžili kameny na výstavbu Palazzo Pitti.

Uprostřed amfiteátru se nacházela Fontána dell'Oceano, která byla přemístěna do jihozápadní části zahrady. Jde o nejkrásnější část zahrady, kde se nachází umělý ostrov. Na místě, kde stála fontána původně, se odehrávaly divadelní představení. V roce 1790 na toto místo přivezli obelisk z egyptského Heliopolisu z roku 1500 před Kristem. Byl to dar pro vévodu Leopolda II., Který byl známým sběratelem.

Nad amfiteátrem stojí Neptunova fontána. Na cestě k ní budete procházet kolem tří soch stojících na samotném kamenném podstavci. Jde o sochu Septimia Severa, sochu římského soudce a sochu Demeter, které pocházejí z římského období. Neptunova fontána dnes slouží k zásobení vody, kterou je zavlažována celá zahrada.