Rudé náměstí

Povinností každého turistu je navštívit Rudé náměstí. Je to hlavní náměstí Moskvy a od roku 1991 je zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Právě zde se uskutečnily nejdůležitější historické události.

Na tomto náměstí býval trh, konaly se zde veřejné popravy a prohlašovali nejdůležitější carské rozhodnutí.

Po přenesení hlavního města do Petrohradu v roce 1712, význam Rudého náměstí opadl. Znovu dosáhl důležitosti v roce 1918 poté, co Moskva znovu získala status hlavního města. Od té doby se toto náměstí využívá pro různé účely, například na vojenské přehlídky při květnových oslavách vítězství.

Po skončení 2. světové války Rudé náměstí zažilo sovětskou slávu. Byly zde oslavy poražení německé armády nebo v roce 1961 zde velké davy lidí vítali Jurije Gagarina po jeho kosmickém triumfu.

V dnešní době zde probíhá množství výstav a festivalů, v zimě se můžete bruslit na kluzišti, v květnu se konají tradiční oslavy. Pokud chcete Rudé náměstí navštívit během některých oslav, je možné, že se tam nedostanete, protože bývá zpřístupněné především VIP hostům.

Jak se na Rudé náměstí dostat?

Nejlépe se na Rudé náměstí dostanete od stanice metra Ochotnyj rjad. Poté se dostanete na manéž náměstí a před vámi se objeví červeno-fialová budova historického muzea. Před ní sedí na koni maršál Georgij Žukov, jeden z nejlepších sovětských velitelů během druhé světové války. Dále už jen stačí projít Bránou Vzkříšení a rozprostře se před vámi Rudé náměstí.

levné letenky moskva