Kremelské paláce

Na území Kremlu je mnoho paláců, z nichž každý má svou zvláštní historii, architekturu a jejich stěny byly svědky důležitých událostí. My si řekneme o místech, kde se jako návštěvníci alespoň z části můžete podívat.

Velký kremelský palác

Plocha Velkého kremelského paláce dosahuje až 25 000 m2. Komplex paláce tvoří 700 místností, 9 kostelů a také Teremný palác. Jeho pět nejslavnějších sálů se využívá na státní a diplomatické návštěvy a další prostor slouží jako rezidence prezidenta Ruské federace.

Palác byl postaven jako carská rezidence Mikuláše I. ruskými staviteli v letech 1838 - 1849. Pro veřejnost je zpřístupněna jen Zbrojnice a Diamantový fond.

V zbrojnice určitě nenajdete jen zbraně a brnění. Uvidíte i zlatou čepici Monomacha s diamanty a vzácnou kožešinou, která se již staletí používá při korunovaci carů.

V devíti místnostech je vystaveno téměř 4000 carských pokladů ze 14. až 20. století. V této široké sbírce uvidíte nejrůznější šperky, korunovační oblečení, korunovační trůny carů, carské saně a kočárky, talíře ze zlata, číše, vzácné rukopisy, slavné velikonoční vejce vyrobené ze vzácných koků a diamantů.

Nejvzácnější předměty jsou uloženy v tzv. Diamantovém fondu, který se nachází ve stejné budově. Zde se můžete přes sklo podívat na diamanty, drahokamy, broušené kameny a šperky, korunovační klenoty a také korunu Kateřiny II. Velké, kterou zdobí 5 000 diamantů.