Co ochutnat v Portu

Portugalci jsou skutečnými labužníky a jsou na to právem hrdí. V Portugalsku a tedy i v Portu si přijdou na své všichni milovníci dobré jídlo a toto město si zamilujete po všech stránkách. Jak se říká, láska prochází žaludkem a v Portugalsku to platí dvojnásob.

Porto je město plné chutí a jeho základ tvoří zejména čerstvé suroviny a tradiční recepty. Portugalsko je protkané olivovými háji a není se čemu divit, že právě na olivy narazíte ve většině jídel. Chutnají opravdu božsky. Pokud byste si měli z množství jídel vybrat pouze jedno, které je nejvíce typické pro Porto, tak by to byla Francesinha (franseziňa). Sendvič plněný různými druhy masa, šunkou, klobáskou linguíça zalitý rozpuštěným sýrem s rajčaty. Určitě narazíte na více verzí, protože omáčka je tajemstvím šéfkuchaře a každý si hlídá svůj recept. Je to řádná kalorická bomba, ale tu chuť určitě oceníte.

Díky zeměpisné poloze Portugalska zde převažuje zejména mořská kuchyně. Dalším z tradičních jídel je bacalhau (mořská treska), která se připravuje na několik způsobů.

Dalším vynikajícím jídlem je kukuřičný chléb Broa nebo bramborovo zelná polévka Caldo verde.

Káva je základ

Portugalci jsou milovníci kávy a v Portu narazíte na kavárnu doslova na každém kroku. Kavárny jsou vyšperkované do nejmenších detailů, jsou útulné a je radost si v nich posedět. A co portugalská káva? Někteří o ní říkají, že jim příliš nechutnala, ale je opravdu dobrá a chutná výtečně, hořká, bez jakýchkoliv podtónů.

No a k dobré kávě se hodí lahodný dezert. Typickým koláčkům je pastel de nata, košíček z listového těsta s vanilkovou nádivkou.

Neodmyslitelnou součástí Porta je vynikající portské víno, které si však zaslouží samostatnou kapitolu. Více se o něm dočtete zde.