Moskevská státní univerzita

Výška Moskevské státní univerzity (MGU, Lomonosova univerzita) dosahuje až 240 metrů a její vnitřní prostory vám vyrazí dech. Uvnitř se nachází katedry, studentský dům, obchody, tělocvičny, koncertní sál, divadlo, bazén a další vybavení. Má 36 pater, které spojuje až 33 kilometrů chodeb.

Do historie se nejvíce zapsali katedry chemie a fyziky, protože právě zde studovali nejvýznamnější chemici a fyzici Sovětského svazu. Z celkového počtu 18 vědců, kteří získali Nobelovu cenu, právě 11 studovalo na MGU.

Samostatná budova Lomonosovy univerzity je známá mnohými záhadami a legendami. Jednou z nich je i legenda, která tvrdí, že pod MGU je protiatomový kryt, který by dokázal ochránit velké množství nejdůležitějších osob v případném ohrožení. Další legenda tvrdí, že sem vede tajná soukromá linka metra z Kremlu. Podle dalších mýtů v této budově straší. Prý tam žijí duchové německých dělníků, kteří nepřežili stavbu MGU.

Tato budova je hlídána ochrankou, takže dovnitř se turisté nedostanou. Výjimkou jsou výjimečné příležitosti nebo speciální pozvání pracovníků či studentů školy.