Aténska akademie

Akademie pokračuje v tradici Platónově akademie, která je jednou z prvních škol, které se staly inspirací pro evropský vzdělávací systém.

Moderní Aténska akademie kráčí s dobou a dnes představuje akademii věd a zároveň i nejvyšší výzkumné zařízení na Zemi. Akademie byla založena v roce 1926 a spadá pod dohled ministerstva školství.

Nejzajímavějším místem na této akademii je majestátní palác v centru Atén. Budova stojí uprostřed cesty mezi náměstími Omonoia a Syntagma a mezi rušnými ulicemi Panepistimiou a Akadimias. Tuto budovu navrhl dánský architekt Theophil Hanson v neoklasicistním stylu.

Hanson v roce 1859 navrhl i dvě vedlejší budovy, které dohromady tvoří takzvanou trilogii. Jedná se o univerzitu a Národní knihovnu. Stavbu se podařilo dokončit až v roce 1885. Na dokončení se podílel diplomat a mecenáš Simon Sinas. Slavnostní otevření se konalo 20. března 1887 a na je jeho počest dostala název "Sinaean akademie".

V té době ještě nebyla založena samotná akademie, a tak od roku 1890 budova fungovala jako numismatické muzeum. Od roku 1914 zas jako Byzantské muzeum a následně jako státní archiv.

Slavnostní den otevření akademie byl 24. března 1926. Dnes zde najdete 12 výzkumných center, 10 výzkumných kanceláří a centrální knihovnu.