Způsob dopravy v Benátkách

Pokud budete ubytováni v centru Benátek, pravděpodobně se obejdete bez veřejné dopravy. Město bez problémů projdete pěšky. Pokud bydlíte dále od centra, můžete využít autobusové linky nebo vodní autobusy, které jsou v Benátkách kvůli množství okolních ostrovů rozšířené.

Výchozí stanice pro autobusy je Piazzale Roma, které jezdí do vnitrozemí, včetně letišť či Mestre. Do vnitrozemí jezdí linky 15, 45 a 5, která jezdí na letiště. K dispozici jsou i noční autobusy linek N1 a N2.

Ceny autobusových jízdenek jsou přijatelné, například za cestu z Mestre do centra zaplatíte cca 2 €, pokud však plánujete využívat dopravu častěji, vyplatí se objednat si kartu Venezia Unica. Díky ní můžete získat neomezenou dopravu po centru, okolních ostrovech, ale i blízkých městech včetně Mestre nebo letiště Marco Polo. Toto vše získáte za 48 € a k tomu ještě třídenní neomezený vstup na všechny památky.

Pro Benátky jsou charakteristické vodní autobusy (vaporetto). Jízdenky na vodní autobusy stojí 6,5 € a označují se standardně před vstupem do lodi (děti do 5 let mají jízdu zdarma, ostatní platí celou částku). Velmi dobrá volba je koupit si celodenní jízdenku (platí celých 24 hodin), který stojí 20 € a můžete si udělat opravdu krásný celodenní výlet na ostrovy Murano, Burano, a z Burana linkou 12 přes Punta Sabbioni doplavat až na Lido di Venezia.

Chcete-li se projet slavnou benátskou gondolu, připravte si slušný obnos peněz. Jedna cesta stojí 80 € na třicet minut, za každých 15 minut navíc zaplatíte 40 eur. Další příplatky se platí za akordeonista a zpěváka na palubě. I když jsou ceny stanovené oficiální, mnoho gondoliérů zkouší ptát mnohem vyšší cenu. Vyhnete se tomu, pokud budete brát gondolu z oficiálního přístaviště.

letenky do benátek