Portské víno

Jaké by to bylo navštívit Porto a neochutnat portské víno? Tento lahodný mok nejvíce proslavil Porto a vyvážel se odsud zejména do Velké Británie. Spolu s korkem patří mezi nejvýznamnější komodity.

Pokud jste již poznali všechny krásy Porta, ať už jeho úžasné mosty, historické památky, nádherné výhledy nebo chutnou kuchyni, přišel čas dopřát si trochu lahodného vínka. A ne jen tak jakéhokoli. Portské víno pochází z hroznů z vinic na svazích nad řekou Douro a vyznačuje se lahodnou, jemně nasládlou chutí. Můžete si tak vychutnat tu pravou chuť Porta na jazyku a zaposlouchat se při tom do historie vína, které vzniklo tak trochu náhodou.

Historie portského vína

S pěstováním révy v údolí řeky Douro začali už před 2000 lety Římané, ale už během 17. století ho začal objevovat svět díky britským námořníkům. V dobách, kdy Evropu zmítala válka o španělské dědictví, začali Angličané obracet svou pozornost na Portugalsko, protože dovoz z Francie se zkomplikoval. Obchodníci tak začali importovat zboží do Británie, přičemž nalodili i portské víno. Legenda říká, že Britové přidali do vína trochu brandy a hroznového moštu, aby se v sudech nezkazily a vydrželo cestu do Británie. Tak se zrodilo slavné Vinho do Porto. Sladké víno Britům chutnalo a tak se začal obchod rozvíjet.

Proces výroby vína

Proces výroby portského vína je nezměněn již po staletí. Z hroznů se nejprve vylisuje a vyfiltruje mošt. Ten se následně nechá kvasit v uzavřených ocelových nádržích. Po 5-6 dnech se cukry ve víně začnou přeměňovat na alkohol a vinný mošt se přečerpá do dubových sudů, kde se kvasný proces zastaví přilitím brandy. Nezkvašený cukr zůstane ve víně a přilitím brandy se obsah alkoholu zvýší na 19 až 22%. Tím se zachová jeho sladká chuť a také má více alkoholu než jiné vína. Podle způsobu zrání se rozlišuje levnější Ruby a dražší Tawny víno.

Ve městě se zachovalo několik původních vinařství, které vám nabídnou ochutnávku a také výlet do vinic, kde se dozvíte, jak se hrozny pěstuje. Nejoblíbenější vinné sklepy jsou Ramos Pinto a Ferreira. Komplex vinných sklepů se nazývá Cais de Gaia a spadá sem 25 restaurací, kaváren, barů a nočních klubů.

Korek

S vínem je také spojena další významná obchodní komodita, kterou je korek. V obchůdcích se suvenýry narazíte na pohlednice, peněženky a dokonce i boty vyrobené z korku.