Piazzale Michelangelo

Piazzale Michelangelo je Michelangelova náměstí ve čtvrti Oltrarno. Náměstí bylo vybudováno na kopci Monte alle Croci vysoko nad řekou Arno. Díky tomu nabízí návštěvníkům krásný pohled na celou Florencii.

Náměstí se postavilo v rámci projektu modernizace města. Výstavba začala v roce 1860 pod vedením architekta Giuseppe Poggio, který se zasloužil o současnou tvář Florencie. Náměstí postavili vysoko nad městem proto, protože mělo původně sloužit jako vyhlídková terasa.

Náměstí bylo dokončeno v roce 1869 a je poctou italskému umělci, renesančnímu sochaři a malíři Michelangelovi. Jeho součástí je mnoho Michelangelova díl.

Dominantním prvkem náměstí je lodžie, která je postavena v neoklasicistním stylu. Původně měla sloužit jako prostor pro Michelangelova muzeum, dnes zde sídlí restaurace.

Na náměstí se dostanete autem po ulicích Viale dei Colli a Viale Michelangelo. Můžete se k tomuto náměstí dostat i pěšky, protože z centra města vedou schody.

Vzhledem k tomu, že náměstí nabízí dechberoucí panoramatický pohled na celou renesanční Florencii, stalo se jedním z nejnavštěvovanějších míst ve Florencii. Z náměstí je možné vidět všechny nejdůležitější památky města - pevnost Forte di Belvedere, most Ponte Vecchio nad řekou Arno, Galerii degli Uffizi, klášter San Lorenzo, věž Palazzo Vecchio a samozřejmě také dominantní Dóm Santa Maria del Fiore s Brunelleschiho kopulí a Giottova zvonicí.