Chrám Krista Spasitele

Někteří turisté tento chrám přezdívají "Pussy Riot Cathedral". Je to proto, že se zde uskutečnilo v roce 2012 známé provokativní vystoupení ruské punkové skupiny. Je zvláštní, jak se podařilo členem skupiny přenést veškerou aparaturu a techniku přes ochranku. Při vstupu totiž každého návštěvníka kontroluje ruská ochranka.

Tento chrám je největší pravoslavný chrám na světě. Je to přímo architektonický skvost. Do hlavní lodi se vejde až 10 tisíc věřících a s kupolí, která je vysoká 103 metrů, působí opravdu impozantně.

Velmi často se stává, že ohromen návštěvník si nevšimne nenápadných schodů, které vedou do suterénu. Tam však najdete překvapení - další chrám. Můžeme tedy říci, že chrám Krista Spasitele tvoří až dva chrámy.

Historie

Tento chrám má velmi bohatou historii, ale nenechte se zmýlit. Tento současný chrám je jen replika chrámu, který zde stál kdysi. Původní chrám byl postaven jako připomínka vítězství nad Napoleonem a stavěl se přes 40 let. Tehdy se jednalo o jeden z nejprestižnějších a nejdražších projektů architekta Konstantina A. Thon. pouze na zlatou kupoli se spotřebovalo 425 kg zlata.

Stalinovi byl však tento projev víry trnem v oku, a tak v roce 1931 dal tento chrám vyhodit do povětří. Říká se, že právě zde měl vyrůst Palác Sovětů, gigantická administrativní budova stalinské epochy, jejíž výška měla dosahovat neuvěřitelných 495 metrů a měla se stát nejvyšší budovou světa. Na jejím vrcholu měla stát obrovská socha Lenina.

Se stavbou se začalo ale přerušila ji druhá světová válka. Po válce se stavba nedokončila ale její základy se využívaly jako obrovský bazén. Na počátku devadesátých let vzniklo sdružení na obnovu chrámu, a tak byl původní chrám v letech 1994-97 obnoven. 

Chrám Krista Spasitele Moskva