Checkpoint Charlie

Checkpoint Charlie je nejznámější hraniční přechod Berlína z doby studené války. Přes tento průchod mohly projít pouze diplomaté, novináři nebo obyvatelé jiné než německé národnosti, kteří navíc museli mít zvláštní povolení.

Právě toto místo se jen dva měsíce po výstavbě Berlínské zdi stalo místem, kde se odehrál vážný konflikt mezi americkým a sovětským sektorem. Tanky obou z mocností byly připraveny na konfrontaci.

Jméno tohoto hraničního přechodu je odvozeno od fonetické abecedy NATO, kde písmeno "C", které je 3. v pořadí a Charlie, je jeho kódovým slovem.

Dnes se na místě bývalého hraničního přechodu nachází kopie tabule s nápisem ve čtyřech jazycích (angličtina, ruština, francouzština, němčina), který lidem připomínal, že opouštějí americký sektor a vstupují do sektoru soviestkého. Uvidíte i jednu z hlavních turistických atrakcí a to kopii první strážní budky z roku 1961 s vlajkami okupačních jednotek. Za jedno euro se s vámi rádi vyfotí strážníci.

Museum Haus am Checkpoint Charlie láká turisty svou rozsáhlou dokumentaristickou sbírkou, která hovoří o osudech lidí, kteří se snažili uprchnout z Východního Berlína do Západního.

Checkpoint Charlie je otevřený nonstop a vstup je zdarma. Museum Haus am Checkpoint Charlie je otevřeno denně od 9:00 do 22:00. Cena je 12,50 € za dospělého člověka. Studenti mají slevu 3 €.