Kategorie italských vín

Kategorie jsou dobrým měřítkem při výběru vín které neznáte a nemáte nikoho, kdo by vám poradil. Je velmi pravděpodobné, že pokud v obchodě najdete víno s označením DOCG, značí kvalitu. Nicméně to neznamená, že taková kvalita se nedá najít ve vínech s označením DOC nebo IGT.

DOC (Denominazione di Origine controlli) je značení pro víno, u kterého se sleduje původ v přesném regionu, výnos vinné révy, zachování původního postupu výroby daného vína včetně zrání a dodržení přesné technologie.

IGT (Indicazione Geografica Tipica) se označuje víno, jehož původ je kontrolován. Toto označení nijak nesouvisí s kvalitou ale s místem původu. Takže pod označením IGT naleznete průměrné ale i výjimečné vína.

DOCG (Denominazione di Origine controlli e Garantita) - základ je stejný jako při označení DOC, ale protože označení vlastně znamená, že víno má kontrolovaný a garantovaný původ, před lahvováním jsou vína ještě kontrolovány a ochutnávala komisí.

DOP (Denominazione di Origine Protetta) je evropské označení, které postupně nahradí DOC a DOCG. V překladu se jedná o značení chráněného původu.

italské víno