Ulice pod lipami

Unter den Linden je nejznámější a nejstarší ulice v Berlíně. Na konci 16. století sloužila jako spojnice mezi městským palácem (Berliner Stadtschloss) a parkem Tiergarten.

Asi o 50 let později zde nechal pruský král Fridrich Vilém I. vysadit 1000 lip a 1000 ořechů, které z velké části vykapali. Lípy rostly dál a ulice dostala podle nich své pojmenování.

V 19. století se ulice rozrostla a stala se místem, kde se scházela nejvyšší elita a intelektuálové společnosti. Během druhé světové války byla z velké části zničena a jelikož se po výstavbě Berlínské zdi nacházela na Východní straně Berlína, sloužila jako sídlo velvyslanectví. Po sjednocení Německa zde Spolkový sněm nechal postavit několik budov, které se nyní využívají jako reprezentativní kanceláře. V blízkosti se nachází velvyslanectví USA, Francie, Velké Británie a Maďarska.

Jednou z nejznámějších staveb je ruské velvyslanectví Unter den Linden. Dále můžete najít knihovnu, která je postavena v barokním stylu, ale byla postavena až v letech 1903 - 1914. Knihovna skladuje až 10 milionů knih.

Uvidíte tu i nejstarší univerzitu v Berlíně, Humboldtova univerzitu, která se nachází hned vedle Státní knihovny. Založena byla v roce 1810 německým školním reformátorem a jazykovědcem Wilhelmem von Humboldtem. V současné době se jedná o třetí největší univerzitu v Německu, kterou navštěvuje až 39 000 studentů.