Lázně císaře Diokleciána

V roce 306 našeho letopočtu byly na území Říma otevřené lázně císaře Diokleciána. V nich se mohlo najednou rekreovat až 3000 hostů.

Stejně jako v Trajánovu a Caracallových lázních iv Diokleciánova se nacházejí místnosti jako natatio (velký obdélníkový bazén), frigidarium (studený koupel), tepidárium (vlažný koupel) a calidarium (teplé lázně). Tyto prostory se nacházejí podél středové osy.

Papež Pius IV. požádal v roce 1561 již 86 letého Michelangela, aby v jedné části Diokleciánových lázních postavil kostel. On tak učinil a postavil kostel Santa Maria degli Angeli. Vstup do kostela byl postaven v apsidě calidaria a chrámová předsíň na místě antického tepidária.

V 18. století byl kostel přestavěn az Michelangelova hlavní lodi se stala nezvykle velká příčná loď, jejíž rozměr jsou ohromující - délka je 90 metrů, šířka 26 metrů a výška přes 27 metrů. Je tvořena osmi masivními žulovými sloupy, které jsou vysoké 14 metrů.

V roce 1565 byla postavena velká křížová chodba, která je také připisována na seznam díl Michelangelovi. Později byla část Diokleciánových lázní přebudována na Národní muzeum města.