Villa Farnesina

Villa se nachází v čtvrti Trastevere v západní části Říma. Je považována za perlu italské renesance.

Autorem je architekt Baldassare Peruzzi, který se snažil o propojení interiéru s exteriérem. Z tohoto důvodu vytvořil jako hlavní vchod otevřenou lodžii. Majitel nešetřil na vybavení vily a tak jednotlivé pokoje nechal vyzdobit scénami z řecké a římské mytologie.

V přízemí Sale della Galatea najdete slavný obraz "Triumf Galatea", který byl namalovaný v roce 1513 malířem Raffaelem. Na obraze je zobrazena mořská víla v červeném plášti jako přechází v lastuře na vlnách. Lasturu táhnou dva delfíni, z nichž jeden si pochutnává na malé chobotnici. Kolem víly poletují bohové lásky.

V prvním patře návštěvníky přivítá uvítací pokoj, v níž architekt také propojil interiér s exteriérem a to tak, že využil zrakový klam. Na obou stranách místnosti namaloval skutečné stavby: Porta Settimiana - akvadukt a zvonici Santa Maria in Trastevere. Vedle uvítací pokoje naleznete malou ložnici pána domu. Chigi v této ložnici spával na posteli, která byla vykládaná drahokamy.

Chigi své bohatství neskrýval, spíše se snažil každého předběhnout. Byl také velkým gurmánům, proto jako poctu papeži Lvu X. uspořádal ve vile bohatou recepci. Konala se ve stájích, které byly speciálně upraveny. Tímto činem chtěl urazit Riart, který sídlil oproti. Chtěl mu dokázat, že jeho stáje jsou takové luxusní jako jeho jídelna.