Svátek sv. Patrika

Svátek sv. Patrika je v Irsku velmi slavnostní událost. Pokud budete během něho v Dublinu, určitě nezmeškejte slavnostní průvod. Jde o pětidenní událost, na kterou chodí tisíce turistů a je považována za otevření turistické sezóny ve městě.

Oslavy sv. Patrika původně oslavovali světce, který v Irsku pomohl zavést křesťanskou víru. V minulosti tyto oslavy začínali sv. mší, pokračovaly slavnostním průvodem a vše se to ukončilo v pohostinství, protože tento den byl i posledním postním dnem, a to se patřilo oslavit.

Dnes se tento křesťanský aspekt bohužel vytratil. Lidé se oblékají do zelených šatů a chodívají se dívat na průvod. Ten začíná na severní straně města na náměstí Charlese Parnella. Během průvodu budete mít možnost vidět propracované kostýmy, které se každý rok mění. Pokud chcete mít dobrý výhled na doprovod, je třeba si dostatečně dopředu obsadit své místo. Vše končí v Katedrále sv. Patrika a následuje zábava v klubech a barech v celém městě.

Toto vše svědčí o tom, že se Irska společnost v poslední době sekularismu. Například křesťanské svátky jsou dny volna, které již nemají původní názvy ale jsou označeny jako "bank holiday". Jedním z těch, který také ztratil svůj původní název je také svátek Seslání Ducha svatého.