Notre Dame

V úplném centru Paříže na ostrově Cité, najdete další symbol města. Notre Dame patří mezi nejoblíbenější památky. Ročně ho navštíví až 14 milionů turistů. Prohlédnout Notre Dame si můžete i zdarma.

Notre Dame je obdivuhodná stavba v gotickém stylu, která je pro obyvatele Paříže symbolem křesťanství již několik století.

Na jejím místě kdysi stál kostel, ale v roce 1163 na jeho troskách začali s výstavbou katedrály. Výstavba trvala opravdu dlouho. Dokončena byla až na počátku 14. století.

Během Francouzské revoluce katedrála utrpěla značné škody, proto musela proběhnout v letech 1845 - 1864 rozsáhlá rekonstrukce. Dnes je katedrála dlouhá 130 metrů a na šířku měří 48 metrů. Vejde se do ní až 6000 věřících.

Zpřístupněna je také věž a vstup do ní se nachází v severní věži. Pokud se chcete dostat až na vrchol, musíte překonat 387 schodů. Tam se můžete podívat na obrovský 13 tunový zvon Emmanuel, který se nachází v jižní věži. Samozřejmě se můžete kochat krásným pohledem na centrum Paříže.

Její interiér je také velmi zajímavý. Nachází se tam socha Panny Marie ze 14. století, bronzový oltář od Jeana a Sebastiana Touretových, 114 krásně zdobených kostelních lavic a klenotnice, která se nachází v bývalé sakristii. V ní se nacházejí také staré rukopisy a roucha.