Big Ben

Big Ben je jedna z nejznámějších památek v Londýně. Je to gotická hodinová věž, která je součástí severovýchodního křídel Westminsterského paláce, kde se zasadává parlament.

Big Ben byl postavený v 19. storočí podle návrhu Charlesa Barryho v rámci rekonstrukce paláce po velkom požáru. Veža je postavena ve viktoriánsko-gotickém stylu a je vysoká 96,3 metru. Zaujímavosťou je odhad jeho hmotnosti. Deset byl vypočítaný na přibližně 8667 tun. Každá strana hranaté věže má výšku 55 metrů. Velikost hodinové ručičky je 2,7 metru a minutová ručička je dlouhá 4,3 metru.

Hodinový ciferník určuje čas pro celou Britániu téměř od roku 1859. Vzhled této ciferník navrhl Augustin Pugin. Na dolní části najdeme nápis DOMINE SALVAM FAC REGINAM NOSTRAM VICTORIAM PRIMÁM, který v překladu znamená "Pán ochrání naše královské Viktóriu I."

Hodiny jsou legendárně vděkající jejich přesnosti, o které se zasloužil Edmund Beckett Denison a jeho dokonalé remeselní umění. Všechny odchylky jsou zdokumentované a nejčastěji o vlivu počasí. Neoneskorili se ani během bombardování Londýna během druhé světové války. 1.1.1962 kvůli hustému sněžení dosáhli meškanie asi 10 minut. Za posledních 22 let bylo nejdéle nefunkčné 33 hodin v roce 2005, kdy předběhla oprava mechanizmu.

Big Ben Londýn