Historické stavby

Nedaleko hradu na náměstí najdete mnoho historických staveb, výjimečných svou architekturou. Mnoho z těchto budov je zařazeno do historické míle města. Je to kulturně-historická prohlídka města, která otevírá nejdůležitější historické památky města.

Pilatushaus

Pilatushaus (nebo dům zavěšeného muže) je jedním z mála pozůstalých pozdně městských domů v Norimberku. Je to jedna z nejvýznamnějších památek města Norimberk a je zastávkou historické míle Norimberk. Nachází se ve městě Sebalder Altstadt, nedaleko norimberského hradu na Tiergärtnertorplatz vedle Tiergärtnertor.

Nassauer Haus

Nassauer Haus nebo Schlüsselfeldersche Stiftungshaus v Norimberku je středověká obytná věž z červeného pískovce. Původně postavený v románském stylu, po některých rekonstrukcích je dům ještě vybaven prvky gotického stylu. Je to poslední přežívající obytná věž nebo "věž pohlaví" v Norimberku.

Mauthalle

Mauthalle je středověká, imperiální městská budova v Norimberku. Byla dostavěna v roce 1502. Měří 84 metrů, nejdříve sloužila jako sklad soli, později celnice pro výběr mýtného a obchodní dům. Je to jedna z nejvýznamnějších památek starého města v Norimberku a je také zastávkou na historické míle Norimberku.

Schürstabhaus

Schürstabhaus je měšťanský dům v gotickém stylu. Pochází z 13. století a dostal název po bohaté patricistickej rodině. Je to jedna z nejvýznamnějších památek starého města v Norimberku a je zastávkou na historické míle Norimberku.

Zeughaus

Zeughaus, tedy zbrojnice je budova, ve které se nacházely zbraně, vojenské předměty. V 16. století byla dostavěna do dnešní podoby a dnes se v ní nachází policejní stanice.

Fembohaus

Stadtmuseum Fembohaus je městské muzeum historie města Norimberk. Živě vykresluje 950 let historie města. Muzeum patří do sítě muzeí města Norimberk.

Rathaus

Norimberská radnice se nachází ve starém městě Norimberk. Je to jedna z atrakcí a na historické míli Norimberku. Impozantní renesanční budova architekta Jakuba Wolffa mladšího (1571-1620) byla během druhé světové války vážně poškozena a v 50. letech minulého století byla do velké míry přestavěna.