Národná galéria

National Gallery naleznete na známém Trafalgarském náměstí. Vznikla na žádost Juraja IV. V roce 1824, kdy britská vláda koupila prvních 38 snímků, které se staly jádrem budoucej Národní galérie. Velkou uměleckou hodnotu získala díky kvalitě a jedinečnosti vystavených dílů.

Nejlépe je to, když začnete s prohlídkou v Sainsbury Wing, což je přístav, který napodobuje neoklasicistický styl celé galerie. Právě zde se nacházejí nejhodnotnější díla galérie. Za nepriestrelným sklem vidíte skicu slavného Leonarda da Vinciho, který zobrazuje Madonu a dítě so sv. Annou a Jánom Krstiteľom. Je to kresba obrazu pro francouzského krále, který se ale nikdy nezrealizoval.

Ďalej uvidíte Botticelliho obraz "Venuša a Mars", který je inspirován Dantovým sonetom a byl vytvořen pro rodinu Vespucci. V dalším sále naleznete několik Mantegnových reliéfních malieb.

Z období renesancie v galérii naleznete díla benátských majstrů. Ďalšia sála je celá venovaná Rembrandtovým obrazem. V této části se dozvíte i jeho dvě autoportréty, které byly vymalovány s odstupem třiceti let.

V piatich sálach uvidíte impresionistické maľby z 20.storočia. Najdete tu nekonečnou Manetova "Maxmiliánovu popravu". Je to jeden z troch verzí, který byl ještě za jeho život rozrezaná. Po jeho smrti koupil a sestavil Degas. Mezi dalšími slávnými exponáty patří Renoirove "Slnečníky". V této části najdete také Van Goghove "Slnečnice".

Národná galéria londýn