Spolkový snem (Bundestag/Reichstag)

Když se Berlín stav hlavním městem sjednoceného Německa v roce 1871, sídlil německý parlament na ulici Leipziger Strasse, kde se dnes nachází budova Bundestag. Původní sídlo však nebylo dostatečně velké, a tak se parlament přesunul do budovy Reichstagu, kde dnes sídlí Spolkový sněm.

Reichstag sloužil jako sídlo parlamentu až do roku 1933, kdy byla budova zničena požárem, ze kterého vinil Adolf Hitler Komunistickou stranu Německa. Požár z roku 1933 znamenal konec parlamentní demokracie, protože krátce poté byl přijat zákon, který výrazně omezil politická práva. Do konce roku 1933 byly všechny politické strany kromě NSDAP zakázané a parlament ztratil veškerou politickou moc.

Bundestag začal zasedat v budově Reichstagu až v roce 1999. Před slavnostním otevřením se uskutečnila přístavba skleněného dómu podle návrhu Normana Forstera a rozsáhlá vnitřní rekonstrukce.

Při rekonstrukci budovy se velmi dbalo na modernost, transparentnost a praktické využití. Například skleněný dóm, ze kterého mohou návštěvníci pozorovat zasedání a práce poslanců, ale i interiér, který je velmi vzdušný, protože při jeho přestavbě použili hodně skla a oceli.

V prvním patře se nachází plénum s galerií, ze kterého mohou návštěvníci sledovat zasedání parlamentu. Na druhém patře se nacházejí kanceláře předsedy parlamentu a na třetím patře najdete kanceláře politických stran v Bundestagu.

Tento parlament je jednou z hlavních atrakcí Berlína. Každoročně ho navštíví až 3 miliony turistů. Doporučujeme, abyste si před návštěvou rezervovali průvodce, který je zdarma, a tak ušetříte hodiny strávené v řadě.