Sintra, portugalská pohádka

Sintra je malebné portugalské městečko, které je díky fascinujícím historickým budovám a nádherným scenériám nejoblíbenější turistickou zastávkou při návštěvě Lisabonu. Navyše historie tohoto města je spojena s jedním příběhem o velké láske.

Městečko Sintra leží asi 25 km od Lisabonu a dostanete se sem jednoduše vlakem přímo z lisabonské stanice. Vlaky jezdí každých 20 minut a cesta trvá přibližně 40 minut.

Sintra se rozkládá na pohoří, v přírodním parku Sintra-Cascais. Proslulé je především svým hradem, paláci a romantickými budovami. Město dlouhá léta sloužilo jako sídlo portugalské královské rodiny, proto se zde nachází množství úžasných staveb. Stejně jako mnoho dalších portugalských měst je Sintra zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.

Nejkrásnější stavbou v Sintře a zároveň jednou z nejnavštěvovanějších v celém Portugalsku je palác Palacio da Pena. Palác je skutečně magický a je jako vystřižený z pohádky Tisíc a jeden nocí. Původně se na tomto místě vypínal klášter, který v roce 1755 zničilo zemětřesení a postupně začal chátrat. V roce 1838 se malebné místo portugalské Sintry zalíbilo králi Ferdinandovi II. a rozhodl se ruiny starého kláštera přestavět na letní sídlo své rodiny. V roce 1840 povolal německého inženýra, barona von Eschwege, který měl uskutečnit jeho představy. A právě zde se dostáváme k zmiňovanému příběhu o lásce. Proslýchá se, že král Ferdinad II. byl natolik zamilovaný do své manželky Marie, že ho to inspirovalo při přestavbě a společně vytvořili stavbu, která je doslova romantickým místem. Palác je stavbou jaká nemá obdoby už jen v tom, že zastupuje všechna období a všechny architektonické styly jako renesanční, gotické a manuelske prvky. Interiér zdobí úžasné detaily a orientální prvky. Za vidění stojí např. taneční sál s orientálním porcelánem a čtyřmi nosiči pochodní v životní velikosti. V Arabské komnatě se zase nacházejí nádherné fresky, které jsou asi nejkrásnější v celém paláci. Z původního kláštera král zanechal kapli, která ukrývá nádherný alabastrový retábl ze 16. století. Palác Palacio da Pena obklopuje rozsáhlý park Parque da Pena s altánky, věžičkami, vodotrysky a úžasnou flórou.

Sintra je fascinujícím místem, ve kterém dýchá romantika na každém kroku. Není se čemu divit, že si podmanila i takového básníka, jakým byl Lord Byron. Ten v městečku strávil několik měsíců a označil ho za ráj na zemi.

Dalším oblíbeným místem v Sintře je Palacio Nacional de Sintra (Národní palác). Tento palác sloužil královské rodině od poloviny 15. století a zachoval se téměř v původním stavu. Určitě ho nepřehlédnete díky velkým kuželovitým komínem. Jsou tak výrazné, že se staly emblémem města. Hrad je maurského původu a později byl přestavěn na sídlo portugalské královské rodiny.

V ulici Rua Barbosa do Bocage stojí palác Quita da Regaleira, který působí doslova tajemně. Dal ho postavit výstřední milionář Carvalho Monteiro, který byl významný portugalsko brazilský obchodník. Sídlo v sobě spojuje renesanční, gotické a manuelske prvky. V okolí paláce se nachází překrásná kaple, velký park s jezery, jeskyněmi a fontánami. Tajuplná je zejména studna Poco Iniciatico, která je hlavním lákadlem turistů. Ve skutečnosti jde o dvě studny, ve kterých je vybudováno spirálové schodiště a působí jako obrácená věž.

V okolí Sintry se nachází národní park Sintra Cascais a park Sintra Mountain Range, ve kterých si můžete dopřát odpočinek a kochat se dokonalými přírodními scenériemi.

Dokonalou romantickou tečkou za celou návštěvou Sintry je Cabo da Roca, nejzápadnější bod Evropy.

Do Sintry si naplánujte celodenní výlet, abyste měli dostatek času poznat všechny její krásy. Na konci prohlídky určitě budete souhlasit s Lordem Byronem, že Sintra je prostě pozemský ráj.

Sintra, portugalská pohádka