Palác rodiny Pitti

Palazzo Pitti se nachází v městské části oltářní, na náměstí Piazza Pitti. Bankéřské dynastie Pitti nechala postavit tuto impozantní a bohatě zdobenou budovu v roce 1460.

Výstavba byla tak finančně náročná, že přispěla k bankrotu rodiny Pitti. Kvůli tomu se rodina rozhodla hned po dokončení palác prodat rodině Medici. Ta palác ještě rozšířila a začala ho využívat jako hlavní sídlo. Rodina Medici zde sídlila až do 19. století, pak se stal palác sídlem členy královské rodiny.

Palazzo Pitti se dodnes pyšní znaky královské rezidence. Dnes v paláci najdete čtyři muzea a galerie, kde jsou vystaveny jedinečné sbírky uměleckých děl. Nejcennější jsou umístěny v šesti velkých sálech, kde na stěnách visí nádherné obrazy. Jejich rozmístění může být pro návštěvníka chaotické, no Medicijovia to právě takto vyžadovaly. Proto při prohlídce nutné důkladně dívat všude kolem vás.

Uvidíte tu sérii jedenácti obrazů od Rafaela, mezi nimiž najdete například Madonna della Seggiola nebo žena se závojem - La Velata z roku 1516. Údajně se jednalo o Rafaelova milenku, která byla dcerou římského pekaře. Své obrazy tu vystavuje i Tizian. Mezi těmito 14 díly uvidíte zejména portréty a to například Portrét Angličana z roku 1540. V dalších sálech jsou umístěny další díla významných umělců jako například Caravaggia, Filippa Lippiho, Rubense či Tintoretta.

Koho zajímá móda 18. až 20. století, najde zde Galerii del Costume. V ceně vstupenky do Palazzo Pitti je i prohlídka královských sálů. Pokud chcete jít do muzea stříbra, musíte si koupit extra vstupenku, která pak zahrnuje prohlídku muzea porcelánu a zahrady Boboli, která se rozpresiera kolem paláce.