Cestujeme do Lisabonu

Město na sedmi kopcích nebo město mořeplavců. Lisabon, hlavní město Portugalska, leží na jihozápadním konci Evropy a nabízí jedinečnou atmosféru, inspirace a skryté zákoutí. Pojďme se na něj tedy podívat zblízka.

Město se rozkládá na strmých svahů nad deltou řeky Tejo a má více než dva a půl milionu obyvatel. Díky velmi příznivým klimatickým podmínkám během celého roku, je Lisabon jedno z nejslunečnějších míst v Evropě. Nejteplejší období je během léta, ale když se sem vydáte např. v říjnu, velký teplotní rozdíl nepocítíte.

Na město dohlíží socha Krista, která je podbná té v Rio de Janeiro, akorát že je nižší. Z tohoto místa máte také krásný výhled na Most 25. dubna, který nápadně připomíná Golden Gate Bridge v San Francisku. Podoba není náhodná, stavěla ho totiž stejná firma.

Zajímavostí Lisabonu je zejména jeho neobvyklá poloha v kopcích, která připomíná San Francisco a stejně tu narazíte i na starodávné tramvaje jako v San Francisku. Další zajímavostí je, že letiště se nachází téměř v centru města. Lisabon překvapivě není obrovské město a snadno ho projdete i pěšky nebo již zmiňovanou tramvají, která je populární atrakcí mezi turisty. V létě je zase oblíbený dopravní prostředek kolo, které si můžete půjčit na každém rohu.

Magická je stará maurská čtvrť Alfama, která je nejstarší a zároveň nejkrásnější v Lisabonu. Právě zde slyšet tlukot historického srdce Lisabonu a atmosféra je zde nepopsatelná. Můžete zde vidět domy s balkony plných květin, pověšené barevné prádlo mezi domy, stěny zdobené typickými portugalskými kachličkami azulejos a mozaiky na chodnících.

Díky unikátní poloze v kopcích v Lisabonu množství nádherných vyhlídkových teras, tzv. miradouros, ze kterých se budete moci kochat úžasnou panoramatem města. Těmi nejnavštěvovanějšími jsou Miradouro da Senhora do Monte a Miradouro de Santa Catarina.

Objevte také kostely v kopcích, zajímavé místní muzea a ráno se vydejte na rybí trh. Objevování Lisabonu je jako nikdy nekončící studnice inspirace a zážitků. Pokud chcete dopřát vašim nohám trochu odpočinek, můžete využít také výtahy, jako je např. Santa Justa, lanovky nebo starodávné tramvaje, včetně známé Tramvaje č. 28.

Dominantou města je Hrad sv. Jiřího (Castelo e Sao Jorge), který se vypíná na jednom z lisabonských kopců a je z něj nádherný výhled.

Hlavní město Portugalska leží na březích Atlantiku a stopy námořnické minulosti a rybolovu zde vidět na každém kroku. Západně od centra města se nachází čtvrť Belém, odkud kdysi podnikal své objevné plavby do neznámých končin světa Vasco da Gama a jiní slavní námořníci.

Nad řekou Toje se tyčí věž Torre de Belém, která patří mezi oblíbená místa v Lisabonu. Nachází se zde působivý Památník objevitelů, který zobrazuje loď a po ní kráčejících odvážných mořeplavců.

Mimo jiné si zde můžete dopřát krémové zákusky Pastéis de Belém, které jsou typické pro tuto oblast nebo navštívit starobylý Klášter jeronymitů, který je nejvýznamnější sakrální památkou ve městě a je zapsán na seznamu UNESCO.

V Lisabonu narazíte na množství parků, kde si můžete odpočinout. Lehněte si do trávy v Parque de Monsanto nebo navštivte Parque Eduardo VII., ve kterém se nacházejí úžasné skleníky s tropickými rostlinami.

Lisabon