Belém, srdce Lisabonu

Čtvrť Belém patří jednoznačně k nejvíce navštěvovaným místům v Lisabonu. Leží přibližně 6 kilometrů od hlavního města a v minulosti to bylo významné místo, odkud vyráželi portugalští mořeplavci objevovat neznámé končiny světa.

Belém je jedno z nejvýznamnějších měst v celém Portugalsku. Právě s tímto místem je spojeno nejvýznamnější období země, tzv. portugalský zlatý věk. Námořní výpravy a objevování nových koutů světa přinesli zemi nesmírné bohatství a stala se světovou námořní velmocí. Mořeplavci vyráželi na své plavby právě z přístavu v Belem. Najdete zde hned několik staveb, které jsou významnými památkami a symboly tohoto slavného období.

Torre de Belém

Belémská věž původně sloužila jako pevnost a maják a střežila lisabonský přístav. Je úžasným zhmotněním manuelskeho stylu, podle kterého se stavělo za dob krále Manuela I. Věž je vysoká přibližně 30 metrů a z jejího nejvyššího bodu budete mít úžasný výhled.

Klášter svatého Jeronýma

Tento kláštor je pýchou celého Portugalska a úchvatnou stavbou. Dal ho postavit král Manuel I. jako poctu pro Vasca da Gama za jeho plavbu do Indie. Později byl klášter osídlen mnichy z řádu sv. Jeronýma, jejichž úkolem bylo udržovat moreplavce v klidu a modlit se za duši krále.

Pekárna v Belém

Od roku 1837 tato pekárna připravuje portugalskou delikatesu, kterou jsou koláčky Pastéis de Belém. Koláčky jsou plněné vanilkovým krémem a poprášené skořicí. Jsou velmi oblíbené a najdete je téměř na každém rohu, ale ty právě, podle tradiční receptury, pocházejí právě z této pekárny. Proslýchá se, že součástí původní receptury je tajná ingredience, kterou znají pouze pekaři v této pekárně. Ostatní Pastéis považují místní za napodobeniny. Pekárna je útulným místem, ve kterém si můžete posedět, obdivovat azulejos v klenuté místnosti a možná se vám podaří uhodnout i již zmíněnou tajnou ingredienci.