Olympijský stadion

Olympiastadion je vůbec největším stadionem v Německu. Na jeho místě stál jiný stadion, který se jmenoval Německý stadion a byl postaven u příležitosti Letních olympijských her v roce 1916.

Kvůli první světové válce se LOH 1916 nekonaly. Německo přesto pokračovalo ve výstavbě a dalších letech se tam konaly finálové zápasy Mistrovství světa ve fotbale. V té době se jednalo o největší sportovní stadion na světě, do kterého se vešlo 40 000 diváků. 

Když Berlín v roce 1931 porazil španělskou Barcelonu v soutěži o hostování LOH 1936, rozhodla se vláda Německý stadion zrekonstruovat. O dva roky později se však dostal k moci Adolf Hitler a rozhodl se LOH 1936 využít k propagandistické účely. Jeho plánem bylo vytvořit sportovní komplex, který by zahrnoval nový Olympijský stadion, postavený na základech Německého stadionu, Maifield - travnatá plocha využívaná na gymnastické vystoupení, ale i na propagandistické účely Hitlerovy vlády a Waldbühne, který by sloužil k vnějšímu kulturnímu představení (dnes je Waldbühne slavný díky koncertem světových hudebníků jako například Bon Jovi, Depeche Mode či REM).

Zajímavostí je, že právě u příležitosti LOH 1936 se poprvé běžel maratón s olympijskou pochodní. Tento nápad pochází od organizátora her Carla Diema. Jednalo se o vůbec první olympiádu, která byla vysílána v televizi. Druhou světovou válku přežil stadion bez újmy a po poválečném rozdělení města do čtyř sektorů se zde nacházelo sídlo okupačních jednotek Velké Británie. Dnes je Olympijský stadion domovem fotbalového týmu BSC Hertha Berlin.