Prezidentský palác

Tento palác dříve sloužil jako královský palác a to do roku 1974, kdy byla monarchie v Řecku zrušena. V současnosti je palác oficiálním sídlem prezidenta Řecké republiky.

Prezidentský palác se nachází v centru Atén. Tvoří ho pomyslný trojúhelník nejvýznamnějších státních budov, do kterých patří Hellénsky parlament a palác Zappeion.

Tento palác dal v oku 1868 postavit král George I. jako dům pro jeho rodinu a především pro jeho syna, který si později vzal za ženu Sofii Pruska a stal se řeckým králem. Po vyhoření královského paláce na náměstí Syntagma, se z jejich rodinného domu stalo oficiální sídlo. To vytrvale až do roku 1924, kdy svrhli monarchii a byla vyhlášena republika. V roce 1935 se však monarchie znovu obnovila a král se vrátil do paláce. Po sedm roční vojenské diktatuře byla obnovena demokracie a palác se opět stal sídlem prezidenta.

Toto sídlo navrhl v neoklasicistním stylu architekt Ernst Ziller. Patřil mezi nejvýznamnější architekty své doby a pouze v Řecku postavil 700 budov. Palác obklopují nádherné zahrady, které zabírají přibližně 25 000 metrů čtverečních. Tyto zahrady se nacházejí v centru Atén a představují obrovský zelený ráj.