Trhovisko v Marrákeši

Jednou z hlavních aktivit většiny turistů v Marrákeši je nakupování a určitě se tomu nevyhnete ani vy. Vždyť jak se dá odolat trhem, kde najdete opravdu vše od výmyslu světa?

Hlavní trh se nachází na náměstí Djemaa el-Fna a můžete zde nakoupit koření všech chutí a vůní, suvenýry, marockou medicínu, kosmetiku, sušené a čerstvé ovoce, prohlédnout si zaklínače hadů nebo se vyfotit s opicí. Při toulkách tržištěm se dostanete až do uliček, kde každá ulička nabízí specifický zboží a naleznete zde také malé dílničky s ručně vyrobenými produkty. Při nákupech určitě nezapomínejte smlouvat a diskutovat o ceně. Tento rituál je doslova součástí marocké kultury. Pokud budete mít úspěch, dokážete cenu v pohodě zjednat i o 30% -40% z původní částky. Připravte se však na to, že prodavači jsou všemi mastmi mazání a používají speciální strategie od pochval až po pozvání na čaj. Všude se bez problémů dorozumíte anglicky, i když francouzsky mluví skoro každý Maročan.

Trh je nejvíce pulzujícím místem v celé severní Africe a to i navzdory skutečnosti, že jeho název v překladu znamená "shromaždiště mrtvých". Až do 19. století byl totiž místem poprav.

Během dne je Djemaa el-Fna většinou poloprázdné tržiště, za co mohou zejména vysoké teploty šplhající se přes čtyřicet stupňů. Se západem slunce se však začíná měnit k nepoznání. Najednou tu vyroste desítka pouličních restaurací, přicházejí umělci, tanečníci, krotitelé hadů, cvičitelé opiček, hudebníci, akrobaté a toto místo se mění na úchvatné divadlo pod širým nebem. Všude je rušno a živě a odrazu nevíte, kam se dříve dívat. Každý je obklopen hloučkem lidí a vše se odehrává za zvuků orientální hudby a nekončícího smíchu.

Djemaa el-Fna Marrákeš