Jak správně servírovat víno

Pokud si chcete opravdu vychutnávat víno v jeho plné kráse a síle, musíte dodržovat pár pravidel. S vínem se musí vhodně zacházet, otevírat při správné teplotě, zvolit správný typ sklenice a mnoho dalších, podle některých lidí, maličkostí.

Výběr vhodného poháru

Sklo je často podceňovanou součástí kultury pití vína. Všichni zkušení someliéři důkladně vybírají typ pohádá, ze kterého budou určité víno pít. Nejde jen o image, ale správný pohár podpoří projev vína a díky němu si váš zážitek ještě umocníte.

Dekantace vína

Dekantace vína znamená přelití vína do karafy. Dekantuje se ze dvou důvodů. První je takový, že při přelévání oddělíme sediment od vína, pokud se jedná o starší nefiltrované vína. Důležitější důvod je takový, aby se víno provzdušnilo, otevřelo a následné harmonizováno. Právě kvůli tomuto se dekantuje hlavně mladá vína s výraznou strukturou, dále robustní a silné vína. Ty byste měli nechat vydýchat až 4 až 12 hodin před podáváním.

Správná teplota vína

Teplota vína při servírování a nalití do sklenic stoupne asi o 2 stupně, proto je dobré, pokud s tímto rozdílem počítáte a víno vychladíte o dva stupně víc, než je doporučená teplota na konzumaci.

Šumivá vína se z důvodu zachování teploty podávají v chladicí nádobě s ledem a vodou. Používají se úzké sklenice a šumivé víno se nedekantuje.

Bílé a růžová vína se servírují podobně jako šumivé v nádobě s ledem a vodou. Použijte sklenice tulipánovitým tvaru. Bíla a růžová vína se také nedekantujú.

U většiny červených vín se provádí dekantace. Na servírování se používají sklenice s větším obsahem.

italské víno