Alexanderplatz

Alexanderplatz je nejznámějším náměstím Berlína. Pojmenování dostalo podle ruského cara Alexandra I. Náměstí sloužilo jako trh s dobytkem, později bylo určeno jako prostor pro výstavy nebo prohlídky.

Od roku 1882 je Alexanderplatz významnou dopravní křižovatkou. V tomto roce se zde totiž postavila železnice.

V současné době je Alexanderplatz nákupním a kulturním centrem. V době, kdy byl Berlín rozdělen Zdí, byl Alexanderplatz srdcem Východního Berlína.

V roce 1993 byla naplánována rekonstrukce náměstí, kterou se nepodařilo zrealizovat. Díky tomu uvidíte původní socialistickou architekturu.

Mezi nejznámější budovy patří Haus des Lehrers - Dům učitelů, který byl první výškovou budovou. Konaly se v ní srazy pedagogů. Dnes se v něm nacházejí kancelářské prostory.

Mezi další stavby patří stavby architekta Peter Behrens - Berolinahaus a Alexanderhaus, které byly postaveny v 20 letech 20. století. Po druhé světové válce byl Berolinahaus využíván jako pošta, také sloužil na administrativní potřeby čtvrti Mitte. Dnes se na jeho přízemí nacházejí obchody, restaurace a vchod do města. Alexanderhaus byl v 50. letech využíván jako nákupní centrum a dnes tam sídlí banka Landesbank Berlin.

Na Alexanderplatz se nachází velké obchodní centrum Alexa, které má více než 180 obchodů.

V blízké vzdálenosti se nachází Červená radnice, která je dnes sídlem starosty a Berlínského senátu. Budovu postavil architekt Hermann Friedrich Waesemann ve stylu italské renesance. Inspiraci pro plán budovy čerpal z radnice v polském městě Turun a katedrály Notre-Dame de Laon ve Francii.