Často strávíte ve velmi dlouhé řadě celé hodiny. Na prohlídku pouštějí po skupinkách po dvacet osob. Používání fotoaparátů, videokamer nebo mobilních telefonů je zakázáno. Při prohlídce mauzolea uvidíte i zabalzamovaného prvního komunistického vůdce, avšak jen z dovolené vzdálenosti.
Nával do mauzolea je příliš velký a kolují legendy o tom jestli není tělo Lenina jen voskové a zda počet vyměněných částí těla nepřevyšuje původní balzamováno tělo.
Lenin si ve své poslední vůli přál být pohřben v Petrohradě vedle jeho matky. Nicméně mnoho vlivných lidí si přálo, aby jeho tělo zůstalo zachováno pro budoucí generace. Tak byl již šest dní po jeho smrti dočasně pohřben v dřevěném mauzoleu. Jeho tělo zabalzamoval jeden z předních ruských patologů a zde ho během dvou měsíců navštívilo přes 100 tisíc lidí.
Se stavbou mauzolea je spojeno ruské jméno architekta A. V. Suševa. Po dvou měsících bylo původní mauzoleum zavřené a začalo se s výstavbou druhé verze. Ta se už podobala současnému mauzoleu, ale stále bylo vyrobeno ze dřeva. V roce 1929 se začala stavět současná budova z mramoru, žuly a jiného kamenného materiálu. Za jeden rok od otevření Leninovo tělo navštívilo přes 10 milionů turistů.
V 50. letech zde byl vystaven i Stalin, jehož později pohřbili při kremelských hradbách. Mauzoleum se stalo symbolem SSSR a komunismu, později oblíbenou turistickou atrakcí.