Divadlo a Národní opera

V Bruselu se nachází přední operní dům Evropy. Jde o Národní operu, která se nachází v divadle, které se po holandsky jmenuje The Koninklijke Muntschouwburg, a francouzsky Théâtre Royal de la Monnaie. Toto místo je svatostánkem pro všechny milovníky opery a hudebního umění.

Na místě současného divadla se nachází už třetí budova. Historie divadla sahá až do 17. století a krásné foyer pochází z roku 1859. První budovu divadla postavil architekt Paolo Bezzi v letech 1695 - 1700. Budovu postavil na místě bývalé mincovny. Proto mu někdy lidé, hlavně domácí, říkají de Munt - mincovna.

V 18. století zde tvořily a prezentovali zejména francouzští umělci. Konaly se zde opery, balety a koncerty.

Během vlády knížete Karla Alexandra Lotrinského divadlo zažilo velký rozkvět, protože panovník liboval a podporoval umění a kulturu. Císař Napoleon měl také s divadlem velké plány. V budově divadla se doslova psali dějiny. V roce 1830 při jednom z představení vypukly takové nepokoje, které dovedly k osamostatnění a k nezávislosti Belgie.

Dnes se zde nachází orchestr a dirigenti, kteří patří ke světovým špičkám. Do divadla se vejde 1700 diváků, kteří si mohou učit operu, ale v nabídce nechybí ani tanec a balet.