Vône a chute Maroka

Maroko je doslova království vůní a chutí. Říká se, že pokud na trhu v Maroku něco nenajdete, pravděpodobně to neexistuje. Právě trhy jsou místem, kde můžete naplno vychutnat atmosféru této fascinující země.

Většina Maročanů nakupuje jídlo výhradně na trhu, který je o víkendu přeplněný k prasknutí. Mísí se zde vůně čerstvého ovoce a zeleniny s orientálním kořením. Právě koření tvoří důležitou součást marocké kuchyně. Tajemstvím marocké kuchyně je koření Ras-el Hanout, které tvoří směs více než 30 druhů koření. Zde ho najdete, kolik jen chcete. Šafrán, koriandr, kardamon, ambra, arganový olej.

Typickým marockým jídlem je nepochybně tajine (tadžín). Základ přípravy tvoří malá hliněná nádoba ve tvaru pyramidy, po které je pojmenováno celé jídlo. Tajine se připravuje hned na několik způsobů, a to vegetariánský, s jehněčím masem, kuřecím, s rybími kousky a podobně.

Dalšími jídly jsou hariri, tedy polévka s rýží a briouats, což jsou plněné taštičky z listového těsta. V Maroku si můžete dopřát gastronomický zážitek i přímo na ulici, kde vám připraví vynikající barevné jídla. Vyberte si však od ověřených prodejců, abyste neměli zažívací potíže.

Specialitou marocké kuchyně je kuskus. Jsou to malé kuličky ze pšenice, ječmene a prosa, které se stále více stávají populární i v našich končinách.

Mátový čaj

Marocký mátový čaj je kapitola sama o sobě a je také národním nápojem v této zemi. Maročané ho zvyknou nazývat i marocká whisky. Základ tvoří zelený čaj ve verzi Gunpowder, který se sype do vařící vody. Nechá se chvíli povařit a přidají se k němu větvičky máty spolu s velkou dávkou cukru. Následně se čaj z výšky lije do sklenic a to i z dobrého půl metru. Mátové lístky se nechají v konvici dále louhovat, díky čemuž má každý další skleničku výše grády.

Marrákeš Maroko