Co vidět v Portu

Porto vás okouzlí v každém směru a vaše láska k němu se bude prohlubovat s objevováním úzkých uliček, zákoutí, fasád starých domů a úžasných památek. Potěší vás krásnou architekturou a podmanivými místy. A tady vám přinášíme ty, které by na vašem seznamu neměly chybět.

Porto nabízí bohatou historii, kterou lze vidět na každém kroku. Majestátní budovy, kostely, staré domy s úžasnou architekturou, které si podmaní každého turistu. Porto nejlépe poznáte v jeho ulicích s pulzující atmosférou a návštěvou míst, které se k němu bezprostředně vážou. Zde jsou ty nejhlavnější:

1. Vlaková stanice São Bento

Přestože se nechystáte cestovat vlakem, vlakové nádraží São Bento by mělo být vaší první zastávkou v Portu. Narazíte tu na pulzující každodenní život a hejna lidí cestujících za svým cílem. Co však dělá tuto stanici výjimečnou, je výzdoba z modrých kachliček tzv. azulejos, které najdete na mnoha místech a Portugalci nimi krášlí své domy zevnitř i zvenčí. Na přibližně 20 000 dlaždicích jsou úžasné vyobrazení historické události spojené s Portem.

Vlaková stanice São Bento

2. Katedrála Sé

V blízkosti vlakového nádraží se nachází katedrála Sé, která patří k nejstarším stavbám v Portugalsku. Z katedrály je nádherný výhled na celé město, které budete mít jako na dlani.

3. Most Ponte de D. Luís I. 

Železný most, který dal v roce 1881 postavit král Luis I. spojuje město s druhou stranou, tzv. Vila Nova de Gaia. Most se táhne přes řeku Douro a to do výšky až 45 metrů. Můžete ho klidně zdolat i pěšky a během toho si vychutnat překrásný výhled na město.

4. Historické centrum Ribeira

Historické nábřeží řeky Douro se nazývá Ribeira a nabízí promenádu, množství obchodů, restaurací, kaváren a barů. Uvidíte zde také typické staré různobarevné domy Muro dos Cobertos da Ribeira. Historické centrum města je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO.

5. Torre dos Clérigos

V srdci historického centra se nachází jeden ze symbolů města, Torre dos Clérigos. Jde o 75 metrů vysokou věž kostela, který má stejný název a nabízí úžasný panoramatický výhled na město. Na její výstavbě se podílel Ital Nicolau Nasoni, jehož rukopis nesou i další stavby jako např. katedrála Sé, biskupský palác Episcopal, Kostel Igreja do Carmo, fontány, sloupy a další významné budovy.

6. Kostel sv. Františka

Tento kostel původně v gotickém stylu okouzlí každého návštěvníka překrásným interiérem, který je obložen pozlaceným dřevem a to včetně sloupů a stropu.

7. Knihkupectví Livraria Lello

Jedno z nejkrásnějších knihkupectví světa, které kdysi navštěvovala ještě neznámá J. K. Rowlingová a které ji později inspirovalo při psaní příběhu o Harrym Potterovi. Interiér knihkupectví je opravdu unikátní a alespoň na malou chvíli se ocitnete ve skutečné pohádce.

8. Vinné sklepy

Portské víno je úžasné a byla by škoda nenavštívit místní vinné sklepy. Nacházejí se ve Vila Nova de Gaia, na opačném břehu řeky Douro, když přejedete přes most Ponte D. Luís I. Můžete tak vidět, jak dozrává tento lahodný mok a určitě vás nemine ani ochutnávka.

9. Park Palácio de Cristall

Park jako stvořený k odpočinku po celodenním objevování Porta. Nabízí krásné zahrady a výhled na řeku Douro. Stačí si jen sednout do trávy a užívat si úžasnou atmosféru Porta.