Katedrála sv. Pavla

St. Paul´s Cathedral se nachází na Ludgate Hill v londýnské části města. Tato oblast již od pradávna sloužila na náboženské účely. Podle povesti se nejdříve objevil starodávný chrám zasvětený boží Diane. Prvý dřevěný kostol zasvětený sv. Pavlovi tu vyrástol až do 7. storočí.

Autorom současného katedrály je Christopher Wren, který po rozsáhlém požáru v roce 1666 získal zakázky na více než 50 londýnských kostelech. Výstavba katedrály trvala kolem 35 let a stala 747 954 libier.

V Katedrále sv. Pavla se konají v mnoha státních obřadech. V 20. Storočí se tu konal pohřeb Církev a svatba princ Charlese s princeznou Dianou, přestože se královské svatby vždy konaly ve Westminsterském paláci.

V roce 2001 se v katedrále konala smutná omša za oběť teroristického útoku 11. září 2001 v USA. Dnes je katedrála sídlem londýnského arcibiskupa. Kromě toho je uloženo na odpočinek množství vojenských kapitánů a umělců. Další zajímavostí je, že zvon, který je ve věži chrámu, je nejtěžší zvon v celé Británii a váží 17 tun.

Katedrála je postavena z vápence a její stavba byla inspirována Chrámom sv. Petra v Ríme. Dominantou katedrály je 11 metrů vysoká kupola, která je pokrytá olejem a váží 50 000 tun. Najozdobnější část katedrály je kolem hlavního oltáře. Právě tam uvidíte pozlátkové mozaiky s obrazy ptáků, ryb, zvířat a zelených, které vznikly v 90. letech 19. století. Nacháze se tam třetí největší orgán v Británii, který zaznel poprvé již v roce 1694.

Katedrála je přístupná veřejnosti od pondělí do soboty v době od 8:30 do 16:00. Vstupné stojí 14,50 liber a za děti zaplatíte 5,50 libry.

Katedrála sv. Pavla v Londýně