O Bruselu

Brusel je hlavní a zároveň největší město v Belgii. Úředním jazykem je zde francouzština a nizozemština.

Symbolem města je Manneken Pis. Jde o bronzovou sochu chlapce, který vykonává potřebu do fontány. Tuto fontánu najdete blízko Velkého náměstí Bruselu. Váže se k ní zajímavá legenda, která říká, že chlapec prováděním potřeby zneškodnil nálož, která měla zničit radnici i s městskou radou.

Dalším významným turistickým místem je pravoúhlé náměstí Grand Place, které v překladu znamená Velké náměstí. Kdysi se zde nacházelo velké tržiště. Velmi krásným objektem na náměstí je květinový koberec La Maison du Roi, který je každé dva roky obměněný.

Dominantou Grand Place je gotická radnice z 15. století. K ní patří i vyhlídková věž, která je vysoká 96 metrů a nachází se na ní socha sv. Michaela, který je patronem Bruselu. Celé náměstí je opravdu unikátní, což potvrdil i fakt, že od roku 1998 patří na Seznam světového dědictví UNESCO.

V Bruselu můžete navštívit Královský dvůr. Jde o původní budovu cechu pekařů, jejíž oficiální název je La Maison du Roi. Ten byl v 19. století přestavěn. Dnes v něm sídlí Městské muzeum se sídlem na Velkém náměstí Bruselu.

Brusel