Katedrála Vasila Blaženého

Tato pohádková a barevná katedrála je nejznámější v Moskvě. Byla postavena na příkaz Ivana Hrozného v letech 1555 - 1560 jako připomínka vítězství nad kazaňským a astrachaňským chánem.

Jedna verze tvrdí, že stavitelé jsou dvě osoby, Postnikov a Barma, druhá zas říká, že se jedná pouze o jednoho člověka, který se jmenoval Postnikov Barma Jakovlev.

Legenda praví, že po dokončení baziliky dal Ivan stavitele oslepit, aby už nikdy nemohly postavit podobné dílo. Kolik stavitelů dal Ivan Hrozný oslepit však už nikdo neví.

Architektura

Stavba se skládá z devíti kopulí, z nichž každá je jinak vyzdobena. Na první pohled to působí možná chaoticky, ale opak je pravdou. Stačí, když se pozorně podíváte a zjistíte, že každá kupole má přesné geometrické uspořádání.

Základem je velký kříž. Na jeho každém konci stojí velká kaple s velkou kupolí. Velký kříž je přeložen malým křížem. Nad každým koncem malého kříže stojí malá kaple s malou kupolí. Čím dostaneme osm kupolí. Číslo osm symbolizuje osm dní obležení Kazaně. Devátá kaple, která je největší a nachází se uprostřed baziliky, symbolizuje devátý den, kdy město Kazaň konečně padlo do rukou cara Ivana.

Tuto baziliku byste měli určitě neměli vynechat při návštěvě města. Zevně působí dojmem velké stavby, ale zevnitř se vám bude zdát docela malá. Bazilika se skládá z velkého množství malinkých kaplí, které jsou krásně vyzdobeny.